Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Tisková zpráva 2022

Studentská soutěž STOČ 2022 organizovaná na FAI UTB ve Zlíně se těšila významné podpoře firem a společností z regionu

Na Fakultě aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně proběhl dne 28. 4. 2022 již 26.ročník mezinárodní soutěže „Studentské tvůrčí a odborné činnosti – STOČ“. Soutěž byla opětovně přenesena z virtuálního online světa do reálných prostor Fakulty aplikované informatiky. Na základě zkušeností z minulých ročníků byla otevřena nejenom studentům technicky orientovaných vysokých škol, ale také studentům středních škol. Vedle tradičních odborných sekcí pro studenty vysokých škol (Aplikovaná informatika a SW aplikace, Robotické systémy a HW aplikace, Automatické systémy řízení, Měřicí, diagnostické a bezpečnostní systémy) byla zorganizována také sekce pro studenty středních škol, kteří se zajímají o nejnovější poznatky z oblasti kybernetiky, automatizace, elektroniky, programování a aplikované informatiky.

Soutěž se tentokrát těšila velké podpoře firem a společností z regionu. Díky této podpoře si studenti odnesli spoustu informací o možnostech pracovního uplatnění, ale především ocenění studenti získali velmi hodnotné ceny (tablety, monitor, MacBook, mobilní telefon, AirPods, bezdrátová sluchátka, bezdrátové reproduktory, minipočítač RasberryPi, chytré hodinky, vouchery ALZA). Představitelé firem Seznam.cz, AWL Techniek CZ s.r.o., B2A Software Development s.r.o., Business Logic s.r.o., Digital First Marketing Group s.r.o., NWT a.s., Edhouse s.r.o., Kovárna VIVA a.s., NXP Semiconductors, ZF Group zasedli také do odborných hodnotících panelů v jednotlivých sekcích a následně osobně předali vítězům věnované ceny.

Členové odborných panelů z řad akademické obce a komerční sféry ocenili velmi dobrou úroveň soutěže a její nezpochybnitelný význam pro všechny účastníky. Významně pak hodnotili vysokou kvalitu příspěvků nejenom v sekcích vysokoškolských studentů, ale především studentů ze středních škol. Tato kvalita předčila očekávání odborné poroty a organizátorů.

Do soutěže bylo přihlášeno 32 prací studentů z vysokých škol a 6 prací studentů fakultních středních škol. Své zástupce vyslala Fakulta strojní VŠB TU Ostrava, Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice, Fakulta informačních technologií a Fakulta strojní VUT v Brně, Fakulta chemicko-inženýrská VŠCHT v Praze, AGH University of Science and Technology Krakow a samozřejmě pořádající Fakulta aplikované informatiky UTB ve Zlíně.

Fakulta aplikované informatiky nominovala do soutěže 16 prací, které si v silné konkurenci vedly velmi dobře. Téměř třetina nominovaných prací (5 prací) se umístila na medailových pozicích. Velmi pozitivní je pak skutečnost, že ve třech ze čtyř vysokoškolských sekcích obsadily práce z FAI dokonce příčku nejvyšší. Nejlépe si vedli studenti z FAI v sekci „Aplikovaná informatika a SW aplikace“, kde zabrali první dvě místa. Nejvíce zaujala odbornou komisi práce Petra Jelínka, který vytvořil a představil „Mobilní aplikaci pro sledování polohy vozů veřejné dopravy ve Zlínském kraji“. Druhé místo pak obsadil Martin Domanský s prací na téma „Systém správy událostí aplikací“. Na nejvyšší stupínek v sekci „Robotické systémy a HW aplikace“ vystoupal Matej Krupčiak, který upoutal odbornou komisi s prací na téma „Návrh robotické ruky s využitím aditivní výroby“. Na třetím místě se pak v této sekci umístil Tomáš Makyča, který navrhl a sestavil funkční prototyp robotické ruky na platformě Arduino. Z vítězství se radoval student FAI také v sekci „Měřicí, diagnostické a bezpečnostní systémy“. Odbornou porotu tentokrát nejvíce zaujala práce Jana Němce na téma „Systém pro sběr entropie z okolního elektromagnetického šumu“.

Celkem 3 ceny si odvezli studenti spolupořadatelské fakulty, Fakulty strojní VŠB TU Ostrava, která nominovala do soutěže 10 prací. Jednu cenu pak získal zástupce Fakulty chemicko-inženýrské VŠCHT v Praze, student z Fakulty informačních technologií VUT v Brně, zástupce Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a student z AGH University of Science and Technology Krakow.

Ve středoškolských sekcích se nejlépe prezentovali studenti Střední školy informatiky, elektrotechniky a řemesel z Rožnova pod Radhoštěm, kteří obsadili první dvě místa. Cenu za třetí místo si pak odnesl student ze Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Uherský Brod.

Z ohlasů soutěžících, hodnotitelů a zástupců sponzorů ihned po skončení soutěže lze odhadovat, že stanovené cíle této soutěže byly plnohodnotně naplněny. Cílem studentských soutěží tohoto typu je totiž vedle srovnání úrovně prací studentů z různých univerzit a středních škol, také vytvoření nových kontaktů a společná diskuse studentů se svými kolegy, učiteli, zástupci akademické obce nebo zástupci z průmyslové praxe. Pro studenty středních škol je to pak velmi dobrá možnost seznámit se s prostředím technicky orientované fakulty vysoké školy a usnadnit jim tak rozhodování při výběru typu vysoké školy.